Our Learning‎ > ‎

Lunchtime and Afterschool Activities

Dore Primary School has a number of clubs running at lunchtimes, and activities running after school. Some of these are run by school; others are run by external organisations. Here is the current rota of available activities 

All of the club letters are at the bottom of this page.

If you require any further information please email clubs@dore.sheffield.sch.uk

Dore Primary School Extra Curricular Activities 2020

Day

Club

Time

Dates

Run By

Room/Area

Payment Details

Everyday

Breakfast Club

7.30am-8.40am 

Term Time

Dore Primary School Staff

Sunshine Room

Via Squid

 

 

 

 

 

 

 

Monday

Yoga Stars

12.00pm-12.30pm

Term Time

Yoga Stars-Liz Whelan

Infant School

Via the Club Provider Liz Whelan 

Marathon Club (Year 3 to Year 6)

3.15pm-4.00pm

Term Time

Miss Davidson & Mrs Fielding

Junior Field

Sign through the club teacher in school.

Stem Club/ Code Club (Year 5 & Year 6 Only )

3.15pm-4.30pm

Term Time

Mr Mills

Mr Mills Classroom

Sign through the club teacher in school.

Art Club

3.20pm-4.20pm

Term Time

Kids Art Academy

Sunshine Room

Via the Club Provider Hannah Pearson 

Soccer Eds (Infant Pupils Only )

3.15pm-4.15pm

Term Time

Soccer Eds

Infant Field

Via the Club Provider  Paul Kilcyone 

EvoSoccer (Junior Pupils Only )

3.15pm-4.15pm

Term Time

Soccer Eds

Junior Field

Via the Club Provider  Paul Kilcyone 

 

 

 

 

Tuesday

Gemini Street Dance (Foundation, Y1 & Y2)

12.00pm -12.30pm

Term Time

Gemini Dance

Infant Hall

Via the Club Provider Jodie Mcrae/Lucy Smith 

Italian Club (Infant Pupils )

12.00pm-12.30pm

Term Time

Bravo Language Club

Sunshine Room

Via the Club Provider 

RuggerEds (Infant Pupils)

3.20pm-4.20pm

Term Time

RuggerEds

Sunshine Room

Via the Club Provider  Paul Kilcyone 

Yoga Stars (Junior Pupils)

3.20-4.20pm

Term Time

Yoga Stars-Liz Whelan

Junior Hall

Via the Club Provider Liz Whelan 

Italian Club (Junior School)

12.30pm-1.00pm

Term Time

Bravo Language Club

Sunshine Room

Via the Club Provider 

 

 

Wednesday

 

Taekwondo Club

3.20pm-4.20pm

Term Time

Sheffield Horangi

Junior Hall

Via the Club Provider Darren Thorp 

Lego Club

3.15pm-4.30pm

Term Time

Mr Smith/ Mr Percy

YR 4 CS Classroom

Sign through the club teacher in school.

 

 

 

                                                                                               

 

 

 

 

Thursday

Gemini Shake it Dance Fitness

12.00pm-12.30pm

Term Time

Gemini Dance

Infant Hall

Via the Club provider  Jodie Mcrae/Lucy Smith 

Taekwondo Club

3.20-4.20pm

Term Time

Sheffield Horangi

Infant Hall

Via the Club provider  Darren Thorp 

Cooking Academy

3.20-4.20pm

Term Time

Kids Art Academy

Sunshine Room

Via the Club provider  Hannah Pearson 

KS2 Gymnastics (competition children only)

12.30-1.00pm

Term Time

Pink

Infant Hall

 

 

 

 

 

 

Friday

Cheer Dance (Infant Pupils)

12.00-12.30pm

Term Time

Gemini Dance

Infant Hall

Via the Club Provider  Jodie Mcrae/Lucy Smith 

Cheer Dance (Junior Pupils)

12.00-12.30pm

Term Time

Gemini Dance

Infant Hall

Via the Club Provider  Jodie Mcrae/Lucy Smith 

French (Infant Pupils)

12.00-12.30pm

Term Time

Bravo Language Club 

Mr Smith’s Classroom

Via the Club Provider 

French (Junior Pupils)

12.30-1.00pm

Term Time

Bravo Language Club

Mr Smith’s Classroom

Via the Club Provider

Spanish (Infant Pupils)

12.00-12.30pm

Term Time

Bravo Language Club

Miss Godfrey’s Classroom

Via the Club Provider 

Spanish (Junior Pupils)

12.30-1.00pm

Term Time

Bravo Language Club

Miss Godfrey’s Classroom

Via the Club Provider 


Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:24
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:24
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:24
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25
Ċ
Olivia Pillinger,
2 Mar 2020, 03:25